Darmowa dostawa od 199zł Wysyłka w 24h!
0

Jak prać bieliznę i odzież termoaktywną?

FDX bielizna termoaktywna koszulka z długim rękawem

To co przede wszystkim warto wiedzieć to, że bieliznę termoaktywną nosi się inaczej niż odzież termoaktywną.

Bielizna termoaktywna ma bezpośredni kontakt z ciałem - jest podstawową, dolną warstwą. Wymaga więc częstego prania. Jej zadaniem jest odprowadzanie potu i wilgoci i ma być szybkoschnąca. Przez swoje właściwości ułatwia uprawianie sportu, dlatego jest tak często wybierana przez sportowców.

Bielizna termoaktywna produkowana jest głównie ze sztucznych materiałów (poliestru, poliamidu), ale także z naturalnych materiałów (wełna merynosowa, bambus). Często możemy się spotkać z mieszanki sztucznego i naturalnego materiału. Mówiąc o bieliźnie, mamy na myśli skarpetki, koszulki, podkoszulki z długim rękawem, legginsy czy getry.

Wełna merino merynosowa

Czym jest wełna merino?

To owcza wełna z Australii i Nowej Zelandii. Musimy zdawać sobie sprawę, że za podkoszulek z długim rękawem z wełny merino zapłacimy około 300 zł. Ceny skarpetek zaczynają się od 40 zł, a z większą domieszką merino możemy zapłacić nawet 200 zł.

Czy się opłaca? To już musisz ocenić sam, jednak pamiętaj, że bielizna termoaktywna nadaje się zarówno na lato jak i zimę. Np. koszulka z długim rękawem Rogelli Merino chłodzi i ogrzewa równocześnie. Jest to większy wydatek, ale posłuży Ci na długo.

Odzież termoaktywna to np. bluza rowerowa, kurtka rowerowa, legginsy do biegania albo spodnie na narty.

FDX bielizna termoaktywna koszulka z długim rękawem

Jak często prać bieliznę termoaktywną?

Jeśli wyprodukowana jest ze sztucznych materiałów, musisz ją prać częściej niż bieliznę z naturalnych materiałów. Taką bieliznę możesz od razu wyprać. W innym przypadku Twoja bielizna termoaktywna może zostać uszkodzona. Złota zasada: Pierz tak często jak jej używasz.

Jeśli chodzi o pranie odzieży i bielizny termoaktywnej z naturalnych materiałów to nie należy przesadzać. Po intensywnym treningu przewietrz odzież. Co jakiś czas możesz ją przeprać. Jeśli na odzieży wciąż utrzymuje się nieprzyjemny zapach, wrzuć ją do pralki. OSTROŻNIE! Zalecenia jak poprawnie prać bieliznę i odzież termoaktywną znajdziesz poniżej.

Wełna merynosowa merino pranie odzieży

Jak prać bieliznę termoaktywną?

  • Wybieraj temperaturę prania na podstawie metki.
  • W miarę możliwości ustaw program pralki na pranie delikatne.
  • Obroty. Koniecznie wybierz wirowanie 600-800 obrotów na minutę. Mocniejsze wirowanie może uszkodzić włókna, przez co bielizna i odzież termoaktywna straci swoje właściwości.
  • Zanim wrzucisz zabłocone ubranie termoaktywne do pralki, wcześniej przepierz je w misce letniej wody z dodatkiem proszku i mocz przez godzinę.
  • Odwróć na drugą stronę i zapnij zamki.
  • Nigdy nie używaj płynów zmiękczających
  • Jeśli pierzesz odzież ze sztucznych materiałów, wystarczy zwykły płyn do płukania. W innym przypadku zaopatrz się w środki przeznaczone do prania bielizny termoaktywnej.